Streso valdymas ir laiko planavimas

Streso valdymo menas ir efektyvus laiko planavimas šiuolaikiniame pasaulyje, kuris pilnas pareigų ir reikalavimų, tapo esminiu įgūdžiu, studentui, siekiančiam sklandžiai įveikti studijų laikotarpį.

Nors kasdienio gyvenimo šurmulys gali atrodyti nepakeliamas, patyrusių specialistų patarimai gali būti pravartūs, norint lengviau įveikti šiuos iššūkius. Šiame straipsnyje pasidalinsime patarimais bei giliomis Evelinos Savickaitės – Kazlauskės įžvalgomis.


Pirmenybė turėtų būti teikiama asmeninei gerovei.
Audre Lorde, amerikiečių rašytoja, yra pasakiusi: „rūpinimasis savimi nėra savimeilė – tai savęs išsaugojimas”. Suteikdami pirmenybę savo sveikatai jūs suteikiate sau psichologinio bei fizinio gyvybingumo, reikalingo įveikti gyvenimo siųstus iššūkius. Evelina Savickaitė – Kazlauskė, VDU dėstytoja, psichologė, meno psichoterapeutė pabrėžia šį esminį, tačiau dažnai ignoruojamą aspektą: rasti laiko sau tarp visų pareigų ir šurmulio, skiriant laiko pomėgiams, savirefleksijai bei sveikai gyvensenai. Būtina užtektinai išsimiegoti, tinkamai maitintis ir reguliariai judėti, šie veiksniai padeda didinti produktyvumą ir sumažinti stresą.


Komunikacija ir abipusė pagalba.
Studijų laikotarpiu svarbu nepamiršti, jog dėstytojai ir administracija nėra jūsų priešai. Reikia tik nuoširdžiai savęs paklausti: „Galbūt neturiu spręsti šios problemos vienas?” ir suvokti, jog dėstytojai yra pasiruošę jums visada padėti. Atvira ir nuoširdi komunikacija ne tik palengvina akademinį gyvenimą, bet ir skatina aplink save suburti remiančią aplinką, palankią asmeniniam augimui.


Aukščiausi produktyvumo taškai.
Tikime, jog produktyvumas yra raktas į sėkmę ir jeigu nuolat dirbsime sunkiai, pripažinimo laukti ilgai nereikės. Tačiau nuolatinis darbas gali privesti prie „perdegimo”, kas priešingai -užkerta kelią efektyviam darbui. Vienas iš pagrindinių Evelinos Savickaitės – Kazlauskės patarimų yra suprasti ir atrasti savo produktyvumo taškus. Identifikavus šiuos taškus, kuomet esame produktyviausi, atitinkamai galima optimizuoti savo darbų tvarkaraštį ir tinkamai paskirstyti atsakomybes. Šis būdas gali ženkliai pagerinti darbštumą ir laiko planavimo įgūdžius.


Asmeninė patirtis.
Evelina, remdamasi asmenine patirtimi, pabrėžia kelias technikas, esmines laiko planavimui. Pomodoro technika – tai laiko ir darbų planavimas, skirtas žmonėms, kurie linkę atidėlioti darbus. Pagrindinis šios technikos principas yra darbų paskirstymas 25 minučių atlikimo laikui ir po jų daryti 5 minučių pertraukas, o po tokių keturių ciklų, daryti 15 minučių pertrauką.
Kokie yra šios technikos privalumai?

  1. Ši technika padeda struktūruoti darbą ir efektyviau paskirstyti jų atlikimo laiką
  2. Taikant šią techniką, lengviau įvertinti užduočių trukmę ir atsikratyti distrakcijų.
  3. Pomodoro sesijos ir dažnos pertraukos padeda išlaikyti tolygesnį energijos lygį, taip pat padės išlaikyti koncentraciją.

Eizenhauerio metodas – tai technika sukurta greitiems sprendimams priimti. Pagal šį metodą, darbai suskirstomi pagal skubumo ir svarbos kriterijus. Darbai skirstomi į keturis kriterijus:

  1. Skubūs ir svarbūs darbai.
  2. Skubūs, tačiau nesvarbūs darbai.
  3. Neskubūs, bet svarbūs reikalai.
  4. Neskubūs ir nesvarbūs darbai.

Įtraukus šias įžvalgas ir patarimus į savo kasdienę rutiną, galime tobulinti savo gebėjimą valdyti stresą ir efektyviai planuoti laiką. Daug dėmesio skirdami asmeninei gerovei, komunikacijai su universiteto bendruomene, sveikų įpročių ugdymui, tokiu būdu galime kultivuoti labiau subalansuotą ir visavertį gyvenimą.

Panašūs pranešimai