Studijos ir darbas. Ar tai suderinama?

Kaip suderinti darbą su studijomis? Apie tai svarsto daugelis studentų – ir tie, kas mokosi paskutiniuose kursuose, ir tie, kurie dar tik bando priprasti prie universitetinio gyvenimo. 

Kas motyvuoja ieškotis darbo studijų metu?

Finansai. Daugelį jaunų žmonių neramina mintys kaip padėti šeimai, susimokėti už pragyvenimą, o kai kurie svarsto kaip išsilaikyti gyvenant atskirai, nuo nieko kito nepriklausant. Apklausus keletą Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) studentų paaiškėjo, jog tai yra tiesa. Adrija, pirmakursė studijuojanti matematiką ir jos taikymą, teigia, jog vienas iš kriterijų ieškantis darbo ir yra geras atlyginimas, o dirbti studijų metu ją motyvuoja „noras išsikraustyti ir pradėti savarankišką ir nepriklausomą gyvenimą“.

Patirtis. Tai vienas iš labiausiai motyvuojančių, studijų metu įsidarbinti studentus skatinančių kriterijų. Visada pravartu įgyti praktinių įgūdžių, išbandyti save įvairiose srityse dar besimokant, tačiau svarbu įvertinti savo galimybes ir išsigryninti kas asmeniškai svarbiau: žinios įgytos universitete ar darbe. Daiva Pugevičienė, VDU Karjeros Centro Vyr. koordinatorė, pataria, jog „žmogus turintis puikias laiko planavimo kompetencijas, turintis tikslų trečiame, ketvirtame kurse gali puikiausiai derinti darbą ir studijas. Nemažai studentų po praktikos pasilieka dirbti įmonėse ir darbuojasi srityse, susijusiose su studijomis. Praktika rodo, kad derinti darbą ir studijas yra tikrai įmanoma”. Tačiau ji taip pat pataria pirmakursiams neskubėti kibti į darbą, „ypač jei niekada nedirbai ir neturi jokios darbo patirties” ir verčiau pirmąjį semestrą palaukti, susipažinti su nauju gyvenimo tempu, įsitikinti, jog pakankamai laiko galėsi skirti abiem dalykams.  

Ar svarbu ieškotis darbo, kuris yra susijęs su pasirinktomis studijomis? 

Daugelis labai atmestinai žiūri į paprastą, išsilavinimo nereikalaujantį, kitaip vadinamą „darbą studentams”. Jei pasirinkta specialybė visai nesusijusi su šiais darbais, žinoma patirties tam nepasisemsi. Tačiau neverta visiškai atmesti tokios idėjos. Apklausus keletą VDU studentų paaiškėjo, jog būtent tai jie ir daro. Pirmakursiai renkantis darbą studijų metu atsižvelgia į tokius kriterijus kaip mažas fizinis krūvis, geras atlyginimas, nepaisant to, jog darbas visiškai nesusijęs su studijomis. Daiva Pugevičienė, teigia, kad „jei studentui darbas reikalingas, tik dėl pajamų ir jis studijuoja pirmame ar antrame kurse, galima ieškotis laikino” darbo, tik svarbu, kad neatsitiktų taip, jog “dėl asmeninių priežasčių, baimių, (studentas) tiesiog nepretenduoja į pozicijas, kurios yra susijusios su jo studijų programa ir baigęs studijas toliau dirba nekvalifikuotą darbą”.

Su kokiais sunkumais susiduria dažnas studentas?

Ne vienas VDU studentas skundžiasi, jog dirbant studijų metu susiduria su keletą kliūčių. Mažai laiko įsigilinti į studijas ir atlikti darbus <…>, nuovargis, miego trūkumas, socialinio gyvenimo sumažėjimas. <…> dažniau turiu laisvalaikį aukot, kad pasidaryčiau studijų darbus arba eit į darbą.” – su tokiomis problemomis susiduria Adrija. Kita studentė skundžiasi, jog turi problemų organizuojant asmeninį ir studijoms skirtą laiką, todėl jaučia didelį nuovargį, kenčia studijos. Ypatingai sunku koliokviumų ir egzaminų sesijos metu. Galbūt tokiu atveju kyla klausima kas aktualiau, dirbti ar mokytis? Tai yra labai subjektyvu, tačiau svarbu atminti, jog prioritetus kiekvienas nusistatome asmeniškai. Daiva Pugevičienė mano, kad “<…> mokslai dėl darbo neturi kentėti. Juk pasirinkai studijas, tavo tikslas turėtų būti gauti žinių ir baigus studijas į darbo rinką išeiti su žiniomis, kurios padės pretenduoti ir konkuruoti dėl darbo pozicijų. <…> Ypač pirmame kurse. Kol jaunas žmogus susivokia, išbando save naujose situacijose, geriau save pažįsta ir adekvačiai vertina savo galimybes studijuoti ir dirbti. ” Su tuo sutinka ir apklaustieji VDU studentai, didžioji dalis laikosi nuomonės, jog labai svarbu yra atrasti balansą tarp šių dalykų, nes nuo abiejų priklauso jauno žmogaus ateitis, ypatingai – siekiant turėti kuo daugiau galimybių.

Kokį patarimą galite duoti studentams planuojantiems dirbti studijų metu?  

Daiva Pugevičienė studentams pataria: Pažinkite save, žinokite ko norite, ką galite, ko siekiate, žinokite savo stiprybes ir silpnybes. <…> Nebijokite kalbėti su darbdaviu, su dėstytojais. Aptarkite savo situaciją, paprašykite pagalbos, derinkitės ir argumentuokite. <…> Visada galima ateiti į VDU Karjeros centrą ir tuos klausimus aptarti”.

Adrija teigia, jog Tai yra suderinama ir manau tai turėtų būti net skatinama, tačiau reikia įdėti daug darbo į save ir ugdyti savyje valią ir stiprybę kad visa tai būtų galima sveikai suderinti.”

Panašūs pranešimai