Visame pasaulyje išpopuliarėjęs Kvidičas atvyksta į Lietuvą: ar jis pakeis krepšinį?

Pasaulyje kvidičas egzistuoja jau ne vieną šimtmetį, ir nors ši sporto šaka Lietuvoje turi daugybę gerbėjų, oficialios varžybos dar niekada nebuvo organizuojamos. Šiek tiek pakeitę taisykles pirmąjį Kvidičo čempionatą organizuoja Vytauto Didžiojo universiteto Studentų atstovybės nariai. Jis vyks šių metų gegužės 14 dieną Nemuno saloje, Kaune. Tikimasi sulaukti dalyvių bei sirgalių iš visos šalies.

Nežinantiems paaiškinsime: kvidičas tai visame pasaulyje begalo populiarus žaidimas. Kvidičo komandą sudaro septyni žaidėjai: gynėjas, du atmušėjai, trys puolėjai bei gaudytojas. Kvidičas žaidžiamas didžiuliame lauke su šešiais lankais (po tris dviejuose priešinguose pakraščiuose). Septyni žaidėjai, skraidydami ant magiškų šluotų, stengiasi pelnyti kuo daugiau taškų mėtydami kamuolį Kritlį į lankus (už vieną taiklų metimą skiriama 10 taškų) ir gaudydami Aukso šmaukštą (150 taškų už jo pagavimą). Pagavus šį kamuoliuką, baigiamas žaidimas.

Rašytiniuose šaltiniuose kvidičas pirmą kartą paminėtas metraštininkės Gerės Kedle (Gertie Keddle) dar XI amžiuje. Tiesa tuo metu jis buvo žaidžiamas šiek tiek kitaip: buvo žaidžiama odiniu kamuoliu Kritliu (labai panašiu į šiuolaikinį Kritlį), o žaidime dalyvavo tik dviejų pozicijų žaidėjai – puolėjai ir gynėjas. Kiek vėliau, maždaug XII amžiaus viduryje, prie žaidimo buvo prijunkti Muštukai, todėl automatiškai atsirado ir atmušėjai. Šiuolaikinio kvidičo taisyklės ir žaidimas  galutinai susiformavo 1269 metais veržybų Kente metu. Tuometinis Burtininkų Tarybos pirmininkas Barberas Bragas (Barberus Bragge) pirmą kartą į rungtynes įtraukė gaudytojus, kurie turėjo sugauti Aukso Šmaukštą.

Kvidičas visame pasaulyje galutinai išpopuliarėjo tik XIX amžiuje. Ilgą laiką visame pasaulyje dominavo Didžiosios Britanijos komandos, o kvidičą populiarino tokie žaidėjai kaip Ludas Maišinis ar Čarlis Vizlis. Visgi didžiausio populiarumo visame pasaulyje susilaukė gaudytojo pozicijoje žaidęs Haris Poteris. Nors jo karjera ir nesusiklostė, mokykloje jis buvo laikomas vienu perspektyviausiu pasaulio žaidėju į kurį buvo nukreiptos daugelio komandų akys. Taip pat pasaulyje išgarsėjo tokie žaidėjai kaip Oliveris Medis, Keitė Varpelis, Fredis, Džordasd ir Ronaldas Vizliai, Čo Čang bei Viktoras Krumas.

„Kvidičas – tai Lietuvoje dar neatrastas sportas, tačiau jau turi nemažai gerbėjų. Šimtai, galbūt net tūkstančiai žmonių yra stebėję kvidičo varžybas per televizorių. Dėl šios priežasties kartu su kolegomis nusprendėme, kad atėjo laikas Lietuvoje suorganizuoti pirmąjį kvidičo čempionatą“ – sakė viena iš renginio organizatorių Erika Gudliauskaitė.

Kvidičas jau senokai užkariavo visą pasaulį, tačiau ar jis įsitvirtins Lietuvoje? Galbūt ši gilias tradicijas turinti, tačiau Lietuvoje visiškai nauja sporto šaka pakeis mūsų antrąja religija vadinamą krepšinį? Tikriausiai tai sužinosime tik praėjus pirmajam čempionatui.

Panašūs pranešimai